Moje dziecko nie chce podjąć leczenia...

W ostatnim czasie dostałem kilka e-mailów które przedstawiają podobną historię. Historię rozpaczonego rodzica, którego nastoletnie dziecko chore na Zespół Tourette'a nie chce podjąć leczenia. Rodzice pytają co w takiej sytuacji zrobić, jak przekonać swoje dziecko do wizyty u lekarza. Odpowiedź na to pytanie nie będzie satyfakcjonująca, ale jeżeli dziecko nie chce się leczyć, nie można go do tego przymuszać.
 
Podstawowym warunkiem który musi być spełniony przy leczeniu jakiejkolwiek choroby, to chęć pacjenta do podjęcia takiego leczenia. Tak samo jest z Zespołem Tourette'a. Zmuszenie dziecka do chodzenia do lekarza nie przyniesie żadnych rezultatów. Wręcz przeciwnie, stres i napięcie spowodowane przymusowym leczeniem mogą nasilić tiki. Co więc zrobić w takiej sytuacji?
 
Po pierwsze zrozum swoje dziecko. Postaraj się odkryć, czego Twój syn/Twoja córka najbardziej się boi. Nie którzy boją się leczenia i przyjmowania leków, a dla innych największym koszmarem jest usłyszenie diagnozy. Młodzi ludzie nie zawsze akceptują fakt, że chorują na Zespół Tourette'a i tego właśnie boją się najbardziej.
 
Dostarcz swojemu dziecku jak najwięcej rzetelnych materiałów o Zespole Tourette'a i pokaż mu, że tourettycy to bardzo szczęśliwi i fajni ludzie :-) Po prawej stronie znajdziesz odnośnik FILMY EDUKACYJNO-INFORMACYJNE. Zamieszczone tam filmy szybko trafią do Twojego dziecka. Możesz zaproponować mu kontakt z jednym z liderów lokalnych projektu Z Tourettem po Polsce (np. do mnie :) ). Nikt tak dobrze nie zrozumie tourettyka jak inna osoba która zna ten problem. Listę liderów lokalnych znajdziesz w zakładce KONTAKT.
 
Jeżeli Twoje dziecko najbardziej boi się samego procesu leczenia, to warto zaproponować mu wizytę zapoznawczą u lekarza. Należy zaznaczyć dziecku, że podczas takiej wizyty lekarz opowie mu, jak wygląda leczenie tej choroby i odpowie na wszystkie jego pytania. Dopiero po tej wizycie dziecko podejmie decyzje o tym, czy chce korzystać z pomocy specjalisty.

Dodaj komentarz

Filmy edukacyjno-informacyjne

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Książka 'Zespół Tourette'a: Fakty"

Najczęściej czytane

 

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Administrator bloga

Piotr Chojna
lodzkie@tourette.pl
tel: 570 083 108 

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany w ramach programu "Z Tourettem po Polsce" który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.