Kredki które leczą tiki i zmniejszają stres. Czy to możliwe?

23 sierpnia 2016Piotr Chojna0 komentarzy
Kredki które leczą tiki i zmniejszają stres. Czy to możliwe?

Witajcie :-)

Jak zapewne wiecie, jednym ze sposobów na zmniejszanie nasilenia tików jest zajęcie się jakąś pochłaniającą czynnością. Każdy tourettyk powie Wam, że w trakcie robienia rzeczy, które lubi bądź które bardzo go zajmują, tiki zmniejszają swoje nasilenie. Czasem śmieję się, że gdy mózg jest tak bardzo zajęty inną czynnością, to zapomina o tikaniu. Podobnie jest w przypadku stresu – gdy osoba zestresowana zacznie robić coś wciągającego, w pewien sposób „zapomina” o stresie i może poczuć się dobrze. 

W dzisiejszym wpisie chciałbym polecić Wam pewną czynność, która stała się moim hobby, odstresowuje mnie, pozwala zapomnieć o codziennych problemach a także zmniejsza nasilenie tików. Jest to pozornie dziecinna zabawa, a przynosi wiele frajdy. Chodzi dokładnie o kolorowanki antystresowe dla dorosłych!

Pewnie od razu przypomniały Wam się kolorowanki, które malowaliście w przedszkolu i szkole. Od razu muszę Was rozczarować (mam nadzieję, że pozytywnie :-) ). Obrazki do kolorowania dla dorosłych są dużo bardziej szczegółowe i wymagają większego skupienia się niż te, przeznaczone dla dzieci.

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych są dosyć nową pozycją wydawniczą. Pojawiły się na rynku w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. Hasłem reklamowym książeczek do malowania było: „Uwolnij wewnętrznego artystę i odstresuj się, kolorując i personalizując te piękne, egzotyczne wzory”.

Kolorowanki dla dorosłych idealnie sprawdzają się w leczeniu zaburzeń psychicznych. Osoby chore na depresje relaksują się i odsuwają od siebie smutne myśli. Kolorowanie obrazków przed snem pozwala uwolnić się od codziennych problemów i zrelaksować się, co ułatwia zaśnięcie.

Lubię wyłączyć telewizor, wyciszyć telefon i włączyć spokojną muzykę. Otwieram moją książeczkę z kolorowankami i biorę kredki. Na początku jest trudno, bo przez tiki moje obrazki nie są tak idealne, jakbym chciał, ale z biegiem minut coraz bardziej wyciszam się a mój umysł się uspokaja – co za tym idzie, tiki się zmniejszają. I nie jest to tylko moje wrażenie – już kilka osób powiedziało mi, że w trakcie kolorowania tików mam mniej, a momentami nie ma ich w ogóle.

Książkę z obrazkami do kolorowania kupiłem w jednej z księgarni za 15zł, a kredki w supermarkecie za niecałe 10zł. Zainwestowałem 25 zł, a w zamian otrzymałem potężną dawkę relaksu i odpoczynku od tików. Uwierzcie mi, uczucie wewnętrznego spokoju jest warte tych 25zł! W internecie można znaleźć też wiele gotowych i darmowych obrazków do wydrukowania i kolorowania. :-)

Zatem zapraszam Was do spróbowania swoich sił w kolorowaniu. Potraktujcie to jako bardzo fajny powrót do czasów dzieciństwa :-)


Dodaj komentarz

Filmy edukacyjno-informacyjne

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Książka 'Zespół Tourette'a: Fakty"

Najczęściej czytane

 

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Administrator bloga

Piotr Chojna
lodzkie@tourette.pl
tel: 570 083 108 

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany w ramach programu "Z Tourettem po Polsce" który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.